DÜZKÖY İLÇESİNİN TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ

1- 1899 yılında Osmanlı döneminde yapılan Gökçeler Köyü Merkez Camii

2- 19. Yüzyıla ait Çayırbağı Beldesi Pazar Mevkii Taşköprü

3- 19. Yüzyıla ait Çayırbağı Orta Mahalle Mezarlığı

4- Çayırbağı Beldesi Doğankaya Mahallesi Nil Bulutlu Mevkii’ndeki Bizans Döneminden Kalma Kale Kalıntısı

5- 20. Yüzyıla ait Düzköy Yaylası’nda bulunan Hoca Baba Türbe ve Camii

6- Çalköy Beldesindeki Mağara: Dünyanın en uzun mağarası olduğu tahmin edilmektedir. En uç noktasına kadar henüz gidilememiştir. Çalköy Belediyesi hudutları içerisinde bulunan Çalköy Mağarası’nın 700 metrekarelik kısmı ışıklandırılmış, yürüyüş parkuru yapılmış ve turizme açılmıştır.

7- Bizans dönemine ait Çalköy Beldesi sınırları içinde bulunan kale kalıntısı

8- Çayırbağı Beldesi Zelaha Mahallesi’ndeki Koskarlı Mağarası

YAYLA şENLıKLERıMıZ

ılçemizin en önemli turizm zenginliklerinden olan şenliklerimiz; hem bölgemiz insanı, hem de Türkiye’nin dört bir tarafından gelen insanlar tarafından ilgi ve beğeniyle takip edilmektedir. Çeşitli tarihlerde yapılan bu şenlikler sayesinde her yıl onbinlerce insan bir araya gelip yaylalarımızın o inanılmaz güzelliğinin tadını çıkarmaktadırlar.

DÜZKÖY ıLÇESı YAYLA şENLıKLERı TAKVıMı

Hıdırellez Bahar Bayramı Düzköy Yaylası Mayıs Ayının 1.Haftası Pazar

Hoca Baba Anma şenlikleri Düzköy Yaylası Temmuz Ayının 3.Haftası Pazar
Hırsafa şenliği Karadağ(Çal) Temmuz Ayının 2.Haftası Cumartesi-Pazar
Honefter şenliği Honefter Yaylası 20 Ağustos Serda şenliği Gökçeler Ağustos Ayının 2.Haftası Cumartesi-Pazar
Kamena şenliği Haçka Obası Ağustos Ayının 2.Haftası Pazar
Çoban Derneği şenliği Alazlı Yaylası 27 Ağustos

Related Posts

3 Comments

  1. yaa ne şahane ne doğal camilerdi o 1890lı yıllarda yapılan o köylerimin camiileriii….. yıkılarak çirkiin beton camiler yapıldı 1980-90lı yıllarda …o estetik o ruh o incelik hiç yok. evet. o eski camilere girdiğinde hiç çıkmak istemezdin çünkü bir manevi havası vardı. o1890lı yıllarda yapılan camilerin abdesli namazlı insanlar üstadlar yapmıştı onları. ben akçaabat çamlıdere köyündenim bizim köydede vardı ocamiilerden girince hafiflerdin manevi bir atmosfer estetikliği vardı. yıktılar köyden bazı kendini bilmez bir kaç kişi nedeniyle 1985-90larda beton cami yaptılar maneviyattan estetikten yoksun…

  2. maalesef hemen hemen tüm yerlerde, köylerde(haklıı demiş arkadaş) o nefiiis estetik görüntüsü olan o eski camiilerimiz yıkıldı yıktırıldı. yerlerine 80lerden sonra betonarme sıkıcı camiiler yapıldı. diyorum. allah bizlere din iman kuvveti versin..

  3. evet çok haklı demişsin o sade o nefis camilerimiz yıkıldı yıktırıldı..! sonra şu gunumuzdeki beton camiler… ahh ne kadar da o ruhdan yoksuun.. o eski osmanlı mimari tarzında camiler yapılması umuduyle hoşçakalın..

Comments are closed.