Polis Memuru

1994’lerde Haçka’ya giden bir polis memuru Haçkalı Hoca’nın evini sormuş. O tarihten 45 sene evvel Hakka yürüyen Haçkalı’nın evi sorulunca:
-Hayırdır, Haçkalı’yı nerden tanıyorsun? diye sormuşlar.
-Güneydoğu’dan, demiş polis memuru.
-Güneydoğu?
-Evet! Urfa, Mardin, Diyarbakır!
Ne iş yaparsın?

-Polisim.
-Hocayla işin ne?
-Oradaki çatışmalarda kendisinden çok yardım gördüm. Eğer o yardım etmeseydi, beni hastahaneye götürmeseydi, Allah bilir ya şimdi çoktan ölmüş olacaktım. Kendisine teşekküre geldim.
Polis memuru böyle söyleyince, Haçkalı Hoca’nın akıl sır ermez işlerine az çok âgâh ve âşinâ olan Haçkalılar, Haçkalı’nın Haçka’daki cami ve türbesini göstererek:
-Gazan mübarek olsun evladım, Haçkalı Hoca, işine gücüne akıl sır ermez bir ermişdir. yıllar evvel Rabbisine varmıştır. ışte camisi ve türbesi. Git orada ziyaret et. Senin gördüğün onun ruhaniyetidir, demişler.

Zaman mekân duvarını aşardı
Yeri gelir celâllenir taşardı
Darda kalan her mağdura koşardı
Gaibler şahini Haçkalı Baba

Kaynak: Haçkalı Baba, Mustafa Özdamar, Kırk Kandil, 2003

Related Posts

2 Comments

  1. ben yorumdan zıyade hoca hakkında kendı kulagımla dınledıgım bır olayı anlatmak ıstıyorum.1970lı yıllardı zonguldak calısıp emeklı olan HOSOGLAN adında babamın yakını olan bır sahıs emeklı oldukdan sonra tonya gıtmıs oradan sonrada hackaya gıdıp kendını hacka babaya adamıs orada yadıp kalkmıs turbeye hızmet etmıs dakı olene tek bu kısı bır gun zonguldak a babamı zıyarete geldı onlar sohbet ederken bende onları desadufen dınledım.babam hosoglan amcaya orada ne yapıyorsun ne oluyor orada dıye sordu hosoglan amca alı dedı ben aksam olunca etrafı temızlerım sonrada yatmadan onun ıbrıgını su doldururum ıbrıgın ustunede havlusunu bırakırım ve yatarım detı sabah kalkdıgımda ıbrıgın suyu bıtmıs ve havlunun ıslak oldugunu gorurum bu hep boyle devam edıyor dedı.sımdı hosoglan amcada babamda rahmetlı oldular ben bu anıyı yıllardır bılırdım sıtenızı cok begendım ve sızlerle baylasmak ısdedım.sıdedekı yazılanların bır cogunu buyuklerımden dınlemısdım bana masal gıbı gelırdı sıteyı gordukden sonra daha ınandırıcı buldum kalın saglıcakla.

Comments are closed.