Gizliyi Bilme Kıssaları

admin 0

Akçaabat’ta eczacılık yapan Sıtkı Ocak’ın dedesi Hoca’yı yakından tanımakta olup annesi ve dayısı onun elinde büyümüşlerdir. Annesi Asiye Ocak Hoca’nın hizmetini görür, onun saçını sakalını yıkar, yedirip içirirmiş. Bir gün Hoca aniden gelmiş. Asiye Hanım ona ikram edebileceği yemeği olmadığından içinden ‘gidip komşudan yağ, yumurta, ekmek alayım’ diye düşünüp kapıdan çıkarken, Hoca;

-Kızım Asiye gel, dolapta ekşimiş fasulye ile ekşimiş yoğurt var. Onları bana getir … der.

Asiye Hanım bunları nereden bildiğini düşünüp, şaşırır ve bozulmuş yiyecekleri getirir. Hoca iki yemeği birbirine karıştırıp içine tükürdükten sonra yer.
——————————————————————————–

Sevim Eyüpoğlu’nun anlattığına göre;

Es…. adında bir komşumuz vardı, fakirdi yaşlıydı ama gözü Hoca’daydı.

Kadın karısını bıraksın da kendisini alsın diye Hoca’ya büyü yaptırmış. ışte o gün Hoca eve geldi mutfağa girdi ama sıkıntılı bir hali var.

-ıçimde bir sıkıntı var. ıçimde bir sıkıntı var! Diye bağırıp duruyor.

Mutfakla holden yarım metre aşağıda bir taş vardı, eşikte. O taşın üstüne basılarak inilip çıkılırdı. Hoca o taşı göstererek,

-Kaldırın bu taşı, dedi.

Kaldırıp baktılar ki taşın altında büyü var. Sonradan kadın bunu itiraf etti

Tags:

0 Replies to “Gizliyi Bilme Kıssaları”

  1. annemin babası yani dedem anlatmıştı. çocukluğumda ineklerin peşine giderken . salı günleri akçaabatın haftasıdır. salı günleri çoğu akçaabatlı köylerden akçaabata gelirler. dedemde gitmiş çarşıya bakmış caddenin kıyısında bir kalabalık oraya gitmiş bakmış haçkalı hoca baba insanlara dini islamı anlatıyor. elinde de yağli peynirli gibi pite varmış. hoca baba bakmış bakmış bakmış ve dedeme demişki bunu al sen ye diye.hemen şunu diyeyim ki bu hak dostları insanın iç alemini temaşa ederler. kim eğri adam kim dostoğru kalbli görürler. yani bilirler .. esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu..
    not: geçmişlerime dua beklerim bunu okuyan mümin müminelerden..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir